
| Parameter | Value |
|---|---|
| Trip Current | 290 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 6.5 Ω |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Time to Trip | 15 s |
| Max Current Rating | 3 A |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 3.5 Ω |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 15 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Packaging | Bulk |
| Hold Current | 145 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 525
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12509
Ext.Price$0.12509
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12509 | $0.12509 |
| 10 | $0.11192 | $1.11920 |
| 50 | $0.10013 | $5.00650 |
| 100 | $0.09255 | $9.25500 |
| 500 | $0.08554 | $42.77000 |
| 1000 | $0.07906 | $79.06000 |
| 3000 | $0.07354 | $220.62000 |
| 5000 | $0.06840 | $342.00000 |
